Bir Ürünün Hikayesi

8 DAKİKALIK OKUMA sürdürülebilirlik

Şeffaf bir tedarik zinciri, çalışma ilkelerimizin temelini oluşturuyor.

Tekstil endüstrisi, doğası gereği çok aşamalı ve karmaşık üretim süreçleri içeriyor. Reflect Studio olarak ürünlerimizin imalatı sırasındaki bu karmaşık süreci takip eden, değerlendiren, planlayan ve denetleyen bir departman kurduk ve tüm süreçlerimizi belgeledik.

Ürün Yolculuğu

Ürünlerimizin yolculuğu, tarlada başlıyor. Giyim ürünlerimizde kullanılan pamuk, Ege’de hasat edildikten sonra İstanbul’a getiriliyor. Pamuğun kumaş haline gelmesinden dikimine; etiketlerin üretiminden operasyon sürecimize kadar olan tüm işlemler, İstanbul sınırlarında sadece 116 km’lik bir mesafe içerisinde gerçekleşiyor. Tedarik zincirimiz yerel üretime dayalı olduğu için de, karbon ayak izimizi minimum seviyede tutabiliyoruz.

Üretim operasyonlarının her adımında şeffaflıktan yana olduğumuz için; aldığın ürünlerin nerede, kimler tarafından, hangi şartlar altında yapıldığını ve bu ürünlere nasıl daha iyi bakabileceğini bilmeni istiyoruz!

Üretim Haritası

1. İplik

2. Örme

3. Boyama

4. Kesim & Dikim

6. Nakış & Baskı

7. Etkiketler

8. Depo & Kargo

Aşağı kaydırarak elindeki ürünün hikayesini keşfedebilirsin.

1. Pamuk Hasadı
2. Örme
3. Boyama
4. Kalıp Çalışmaları
5. Kesim & Dikim
6. Nakış & Baskı
7. Etiketler
8. Ütü & Paketleme
9. Kalite Kontrol
10. Depo

Ürünün hikayesi burada bitmiyor.

Asıl mesele buradan sonra başlıyor. Üretim sürecinde; pamuğun hasadından, ürününü dağıtımına kadar olan tüm süreçte sürdürülebilir yöntemleri tercih ediyoruz ve kendimizi sürekli olarak bu alanda geliştiriyoruz. Ancak bir ürünün üretim süreci, onun yaşam döngüsünün sadece küçük bir kısmını oluşturuyor.

Ürün Bakımı

Giysilerine nasıl baktığın, çevre üzerinde yarattığın etkiyi ve karbon ayak izini büyük ölçüde etkiliyor. Bir ürünün yaşam döngüsünde atmosfere yaydığı toplam sera gazının sadece dörtte biri üretim sürecinde gerçekleşiyor. Geriye kalan sera gazı salımı, bir yaşam döngüsünde ortalama 20 defa tekrarlanan yıkama ve kurutma süreçlerinde ortaya çıkıyor.

Aşağıdaki ürün bakımı önerilerimize ile kıyafetlerinin kullanım ömrünü uzatırken karbon ayak izini azaltabilirsin.

Eşyalarına daha iyi bakmak için neler yapman gerekiyor?

Aşağıdaki başlıklara tıklayarak bakım önerilerimizi keşfet.

Aşağı kaydırarak elindeki ürünün hikayesini keşfedebilirsin.

+ Daha az yıka.
+ Bilinçli yıka.
+ Düşük derecede yıka.
+ Çevre dostu ürünler kullan.
+ Kurutucu kullanma.
+ Yıkama keseleri kullan.