Çevresel Etki

3 DAKİKALIK OKUMA SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK

Çevreye karşı olan tüm operasyonel ve idari sorumluluklarımızı 'Çevresel Etki' başlığı altında inceliyoruz.

Buna esas işimizle ilgili faaliyetlerden doğan çevresel etkiyi nasıl yönettiğimiz kadar ekip olarak gündelik etkimizi, örneğin stüdyomuzun mutfağını ya da ofis eşyalarını nasıl kullandığımızı değerlendirmek de dahil. Su kullanımı, karbon ayak izi, enerji kullanımı, atık yönetimi gibi unsurların yanı sıra iklim, sürdürülebilirlik gibi konuları, hatta hayattaki etkimizi dahi kapsıyor.

Tüm bu alanlardaki etkimizi aktardığımız 2020 etki raporumuzu inceleyebillirsin.

Sürdürülebilir Üretim Yöntemlerini Tercih Etmek

Üretim süreçlerimizde çevre dostu malzemeler tercih ederken karbon ve sera gazı salınımlarımızı, su ve enerji tüketimimizi azaltmak için de elimizden geleni yapıyor, pestisit kullanmıyoruz. Yeşilden yana tercihlerimizin olumlu etkisini ölçmek için Green Story ile işbirliği yapıyoruz.

Paketleme ve Nakliye

Ürünlerimizin paketlemelerinde kumaş ve FSC sertifikalı kâğıt paketler kullanıyoruz. Nakliye sırasında da tek kullanımlık plastik ambalajlar yerine, tüketici sonrası geri dönüştürülmüş plastiklerden ürettiğimiz, yeniden kullanılabilir bir paketlemeyi tercih ediyoruz.

Yerel tasarım. Yerel üretim.

İstanbul merkezli bir tasarım ve üretim ofisi olarak genel merkezimiz ve üretim ağımız İstanbul’da. Koleksiyonlarımızın tasarımı Reflect Studio genel merkezinde hazırlanıyor.

Giyim kumaşlarının büyük çoğunluğunu İstanbul’da bulunan iki fabrikadan alıyoruz. Kesim ve dikim işlemlerimiz çoğu İstanbul gerçekleşiyor. Aynı şekilde, baskı ve dikiş atölyelerimizin yanı sıra kâğıt ve aksesuar tedarikçilerimiz de İstanbul'da.

Bütün operasyonlarımızın İstanbul’da olması tedarik zincirimizde bize daha fazla transparanlık ve kontrol olanağı sağlamakla birlikte, lojistik açıdan daha düşük bir karbon ayak izine sahip olmamızı destekliyor.

Karbon Dengeleme

Sürdürülebilirliği yalnızca üretimde gözetmek yeterli değil, kullandığımız bazı kaynakları telafi etmek adına yerel sivil toplum kuruluşlarıyla işbirliği yapıyoruz. Örneğin her yıl üretimimiz ve operasyonel faaliyetlerimizdeki salınıma karşılık atmosferdeki karbondioksitin dengelenmesi için ağaç dikiyoruz. Bu zamana kadar ne kadar ağaç diktiğimizi öğrenmek için 2020 etki raporumuzu inceleyebilirsin.

Bilinçli Ofis Alışkanlıkları

Geri dönüşüm yalnızca üretim sırasında kullandığımız geri dönüştürülmüş kumaşları değil, aynı zamanda stüdyodaki alışkanlıklarımızı da kapsıyor. Mutfağımızda tükettiğimiz yiyecek ve içeceklerin paketlerini geri dönüştürüyor, organik atıklardan kompost yapıyoruz.

Ayrıca kâğıttan kahveye dek birçok şey tüketiyoruz. Çevresel ve sosyal etkimizi yalnızca üretimimizde değil, aynı zamanda stüdyomuzda da yönetebilmek adına adil ticaret esaslarına uygun, toksik olmayan, geri dönüştürülmüş, çözülebilir ya da geri dönüştürülebilir ürünler kullanıyoruz.

Paydaşlarımıza Güven Aşılamak

Paydaşlarımıza güven aşılamak için ürünlerimizin imalat yolculuklarını ortaklarımızla, müşterilerimizle ve takipçilerimizle paylaşıyoruz. Kurumlarla yürüttüğümüz projelerdeki ürünlerimizin üretim sürecindeki çevresel ve sosyal etkiyi hesaplıyor, paydaşlarımızla bir etki raporu paylaşıyoruz. Operasyonunu üstlendiğimiz markalar için de Green Story gibi ortaklarımızla anlık ölçümler yapıyor, genel etkimizi takipçilerimize ve alıcılara sunuyoruz.

Konu sürdürülebilirlik olduğunda kendimizi geliştirmek, daha iyi kararlar vermek için zorlamayı seviyoruz. Bu yüzden de etkimizi ölçerken bağımsız, küresel kuruluşlarla işbirliği yapıyoruz.

S360

Daha iyi kararlar vermek konusunda markalara ve kurumlara yardımcı olan İstanbul merkezli sürdürülebilirlik ajansı. Reflect Studio, kurumsal sürdürülebilirlik için stratejik çözümler bulmak adına Kasım 2018’den bu yana S360 ekibinden profesyonel danışmanlık alıyor.

Green Story

Ürünlerimizin ekolojik ayak izlerini ölçerek üretimimizin etkisini endüstri standartlarıyla karşılaştırmamıza yardımcı oluyor.

Good on You

Etik ve sürdürülebilir moda konusunda marka değerlendirmeleri, makaleler ve uzmanlık konusunda öne çıkan kaynak. Bilinen ve güvenilir etik değerlendirme sistemi, ortaya koyduğu öneriler ve bilgiyle birlikte daha sürdürülebilir ve adil bir moda endüstrisinin yolunu açıyor. 2020 itibarıyla adil ve sürdürülebilir imalat faaliyetlerimiz, en yüksek not olan “Harika” olarak değerlendiriliyor.

Common Objective

Sürdürülebilir moda sektörü için bir akıllı iş ağı. Mart 2019’da Common Objective, Reflect Studio’ya “Liderlik Ödülü”nü layık gördü. “Liderlik Ödülü”, insanlara olan faydayı en üst seviyeye çıkaran, doğaya olan etkiyi ise en aza indiren ürünlere ya da hizmetlere sahip işletmelere veriliyor.