Adil Üretim

3 DAKİKALIK OKUMA sürdürülebilirlik

Şeffaf tedarik zinciri, iş yapma biçimimizin temelinde yer alıyor.

Tekstil endüstrisi, doğası gereği çok aşamalı, karmaşık üretim süreçleri içeriyor. Bunların içinde kumaşların, ipliklerin ve malzemelerin satın alınması, boyama, baskı, rötuş, aksesuar üretimi, kesim ve dikim, son imalat ve montaj adımları var. Bunlar ya uçtan uca üretim sunan imalatçı fabrikalarda ya da son kesim ve dikim ile imalatı kendisi yapıp diğer adımları taşeron firmalara veren ilk kademe şirketler tarafından yapılıyor. İki durumda da taşeronlar ya da tedarikçiler arasında bir denetim ya da şeffaflık söz konusu değil.

Reflect Studio'nun radikal bir şeffaflığın güven sağlayacağına dair sarsılmaz bir inancı var.

Bu yüzden de hazır giyim ürünlerimizin imalatı sırasındaki bu karmaşık sürece dahil olan tüm tedarikçileri takip eden, değerlendiren, planlayan ve denetleyen bir departman kurduk.

Üretim yapan bir ofis olarak bu sertifikaların ötesine geçerek standart tedarik zincirindeki bulanıklığı dağıtmayı, tedarikçilerimizle samimi ve şeffaf ilişkiler kurmayı hedefliyoruz. Henüz sertifikası olmayan küçük ölçekli tedarikçilerimizle sürdürülebilirlik ve adil üretim çerçevelerini kapsayan protokol imzalıyor, bu aile atölyelerin şartlarını düzenli olarak iyileştirmeye çalışıyoruz.

Adil Çalışma Şartları

Adil ticari şartlar, üretici şirketlere ve çalışanlara yardımda bulunmak amacıyla başlatılan bir sosyal harekettir. Bu hareket sayesinde üretimde sürdürülebilirliğin artırılması ve çalışanlar ile üreticilerin ekonomik açıdan kendilerini yeterli düzeye getirebilmelerinin sağlanması hedeflenmektedir.

Ekosistemimizdeki her bireyin adil ve güvenli hayat standartlarından faydalanması gerektiğine inanıyoruz. Bu yüzden de bağımsız uluslarası kurumlar tarafından verilen, uluslararası standartların gözetildiği sertifikaları almaya devam ediyoruz.

Tedarikçilerimizin hepsinin BSCI (Business Social Compliance Initiative - Ticari Sosyal Uyumluluk Girişimi) sertifikası bulunuyor. Böylelikle çalışma saatleri, tazminatlar, sendika özgürlüğü, sağlık ve güvenlik gibi çalışan hakları güvence altında.

BSCI (Business Social Compliance Initiative – Ticari Sosyal Uyumluluk Girişimi)

BSCI ile şirketlerin sosyal sorumluluk standartlarına uygunluğu belirlenir. BSCI standartları çalışanların aşağıdaki haklarını gözetir:

↳ Çalışma saatleri

↳ İş tazminatları

↳ Çocuk işçiliğin önlenmesi

↳ Zorla istihdamın önlenmesi

↳ Sendika özgürlüğü

↳ Ayrımcılığın önüne geçme

↳ İşçi sağlığı ve güvenliği

↳ Yönetim standartları

↳ Çevre güvenlik politikası

↳ Yasal uyum

Ürünlerimizin Üretim Hikayesi

Üretim operasyonlarının her adımında şeffaflıktan yana olduğumuz için, aldığınız ürünlerin nerede, kimler tarafından ve hangi şartlar altında yapıldığını bilmenizi istiyoruz. Bu nedenle tüm üretim süreçlerini belgeliyor, ürünlerimizin iç kısmına diktiğimiz QR kodlar yardımıyla sizinle paylaşıyoruz. Bu kodları akıllı telefonunuzun kamerasını açıp okuttuğunuzda pamuğun toplanmasından üretimine ve paketlenmesine kadar WWF Market ürünlerinin yaşam boyu değer analizine kolayca erişebilirsiniz.

Çeşitlilik, Kapsayıcılık, Cinsiyet Eşitliği

Reflect Studio genel merkezindeki ekibin %50’den fazlası kadın. Tedarik zincirimizde birlikte çalıştığımız 20 farklı atölyenin 13’ünün sahibi kadın. İşe alımlarımızda da hep gözettiğimiz unsurlardan biri, yeterince temsil edilmeyen toplulukları güçlendirmek.