Geri Dönüştürülmüş Plastik Atıktan Güneş Gözlükleri

2 DAKİKALIK OKUMA KOLEKSİYON

Tüketici sonrası plastikleri küçük parçalar hâline getirdik ve güneşten korunmaya ihtiyaç duyanlara Explorer, Imaginer, Protector ve Seeker isimli dört modelinde 13 renk sunan güneş gözlüklerine dönüştürdük.

Tüketici sonrası geri dönüştürülmüş plastik nedir?

Günlük tüketimlerin sonucunda pet şişe, kap, poşet gibi ortaya çıkan plastik atıkların geri dönüştürülmesiyle ortaya çıkan materyaldir.

Nasıl Üretiliyor?

Üretim, tüketicilerin kullanıp atığa çevirdiği ve kaynağında ayrıştırdıkları plastiklerin toplanmasıyla başlıyor. Yani, kullandığı bir plastik ürünü geri dönüşüm kutusuna atan herkes bu sürece katkı sağlıyor. Toplanan plastikler konfeti gibi görünen küçük parçalara bölünüyor ve renklerine göre ayrılıyor. Ardından bu plastikler eritilerek gözlük çerçevesine dönüşmek üzere kalıba dökülüyor. İşlemin sonunda ortaya çıkan çerçeveler zımparayla düzeltiliyor.Düzeltme esnasında oluşan plastik kırpıkları ise toplanıyor ve bir sonraki üretim sürecine dahil ediliyor. Tüm sürecinsonucunda da materyalinden ötürü esnek, hafif ve gezegeni düşünerek tasarlanmış bir koleksiyon ortaya çıkıyor.Güneş gözlüklerinin camları da zararlı UV ışınlarından koruyan UV400 özellikli, CR-39 hammadde lensten organikcam. Bu camlar darbelere karşı dayanıklı olduğu kadar hafif, buğulanma ve yansıma özellikleri ise az.

Neden tercih etmelisin?

Tüketici sonrası geri dönüştürülmüş plastikten üretilen güneş gözlüklerimiz, yeni bir hammaddeye ihtiyaç duymuyor, dolayısıyla üretim sürecindeki enerji tüketimi ve buna bağlı olarak da karbon ayak izi düşüyor.

↳ Plastik atıksız bir gezegen için tasarlandı.