WWF Market x huner

2 DAKİKALIK OKUMA İŞBİRLİĞİ / 2021

Farklı denizlerde yolculuklarını tamamlamış yelkenlerden ileri dönüştürülmüş çantalar, yepyeni yolculuklara yelken açmaya hazır.

2016’dan bu yana âtıl yelken kumaşlarını kullanarak çantalar tasarlayan huner’le bir araya geldik ve eşsiz bir koleksiyon çıkardık. Markanın kurucusu Hüner Aldemir’in hikâyesi, Venedik Bienali 15. Uluslararası Mimarlık Sergisi'ndeki Türkiye Pavyonu için Haliç Tersanesi’nde terk edilmiş kumaş ve parçalardan yarattığı çantalarla başladı. Hüner bugün hâlâ çöpe gidecek yelkenleri kurtarıyor ve bambaşka bir formda tekrar karşımıza çıkarıyor.

“İleri dönüşüm artık âtıl olan, kullanılamayacak bir malzemeye daha çok değer katarak onu kullanılabilir hâle getirmek demektir.”

huner

WWF Market X huner koleksiyonununda Hüner’in 3 yıllık üretiminden artakalan yelken kumaşlarını değerlendirerek ileri dönüşüm kavramını bir adım öteye taşıdık.

Yelken kültüründen esinlenen bu serinin çanta ve case’lerinin yapımında; omega ve karabina kilitler, halatlar ve dar dokuma saplar gibi denizcilik aksesuarlarını, el yapımı detaylar ile harmanladık. Denizcilik bayraklarının geometrik şekillerini birincil renklerle birleştirerek, canlı tonlardan oluşan bir renk paleti yakaladık. Çabalarımızın sonucu olarak da dayanıklı, uzun yıllar kullanabileceğiniz, eşi benzeri olmayan çantalar ve case’ler tasarladık.

Sınırlı sayıda ürettiğimiz bu koleksiyondaki her çantanın yapımında farklı bir yelken kullanıldığı için tüm çantalar tektir ve birbirinden farklıdır. Alışveriş esnasında sitede gördüğünüz çantalar ile elinize ulaşacak çantaların yelken detayındaki renklerin farklılık gösterebileceğini hatırlatırız.