ARZU KAPROL x WWF MARKET

Arzu Kaprol Kimdir?
 
 Moda tasarımcısı Arzu Kaprol, 1992 yılında Mimar Sinan Üniversitesi Tekstil ve Moda Tasarımı bölümünden mezun oldu. 1994-1995 yıllarında Paris American Academy'de couture eğitimine devam etti.
 1995 yılında Beymen Academia'nın prestijli “Yılın Avant-Garde Tasarımcısı” ödülünü kazanmasının ardından 21 yaşında kendi tasarım stüdyosunu kurdu.
   Beymen Şirketler Grubu'nun markası NetWork’ün kuruluşunda aktif rol aldı. 2002-2012 arasında markanın kadın koleksiyonlarının tasarım direktörlüğü görevini üstlendi. Ardından yine aynı grubun eşsiz ve sıradışı markası QUE'yi yarattı. 
  2011-2015 arasında Paris Moda Haftası’nın resmi takvimi kapsamında şovlarını gerçekleştirdi, aynı yıllarda Rue Saint Honore'daki showroom'unu açtı. Paris Moda Haftası’nın da etkisiyle marka satış ağı Londra'da Harrods, Paris'te Montaigne Market, New York'ta Bergdorf Goodman gibi ikonik mağazalara yayıldı.
   2011’de New York'ta bulunan MOMA - Modern Sanat Müzesi’nde düzenlenen amfAR organizasyonunun 25. yıldönümü için kırmızı kurdeleyi temsil eden yedi kırmızı couture kıyafet tasarladı. Atelier koleksiyonu, amfAR Premiere ve Cannes Film Festivali için Meg Ryan, Milla Jovovich, Kelly Rowland, Chanel Iman, Angela Lindvall ve Gisele Bündchen gibi dünyaca ünlü yıldızlar tarafından tercih edildi.
    2015 yılında Première Vision Paris tarafından marka elçisi seçildi.
  Arzu Kaprol, Vodafone Türkiye ile işbirliğiyle üç farklı teknolojik moda performansı gerçekleştirdi. 2015 yılında Türkiye'nin ilk hologram defilesini, 2016’da da müzik, dans ve teknolojiyi birleştiren çokdisiplinli bir yaklaşımla Türkiye'nin ilk dijital senfonisini gerçekleştirdi. Kaprol’un dijital couture gösterisi aynı yıl ulusal ve uluslararası arenada sergilendi. 2015’te iklim değişikliğiyle şeklini ve işlevselliğini değiştiren bir ceket tasarladı, böylelikle akıllı giyim teknolojisinin ilk prototiplerinden birini yarattı.
 Kaprol, giyilebilir teknolojiler alanında yürüttüğü projeler kapsamında alanının öncülerinden olmaya, sürdürülebilir moda alanında farkındalığı yükseltmek adına projelerde aktif rol almaya devam ediyor. Son olarak Austria Graz – Design Festival 2019 ve Swiss Days Istanbul 2019 projelerinde konuşmacı olarak yer aldı, İstanbul Design Week 2019 kapsamında da giyilebilir teknoloji sergi alanı ve panelinin kreatif direktörlüğünü yürüttü.
 Arzu Kaprol, teknolojiye ve fütüristik tasarıma duyduğu tutkuyla eşsiz bir işçiliği birleştirerek yarattığı zamansız kıyafet ve aksesuarlar aracılığıyla geleceğin moda kültürünü şekillendirmeyi  sürdürüyor. 

 

Yumuşak ve kadifemsi dokuya sahip Selanik kumaşı    %70 oranında GOTS sertifikalı organik pamuk ve uzun süre dayanması için %30 polyester kullanılarak üretildi.  İçeriğindeki organik pamuk, konvansiyonel pamuğa göre %32 daha az sera gazı salımı sağlarken %97 daha az su kullanılarak yetiştirildi. Ayrıca bu süreç boyunca hiçbir kimyasal böcek veya bitki ilacı kullanılmadı.