2020 Etki Raporu

WWF Market olarak temsil ettiğimiz değerlerin üretim süreçlerimiz ve çalışma şartlarımızla anlam kazandığını her fırsatta belirtiyoruz. Hazır giyim endüstrisinin bir parçası olsak da endüstri standartlarının aksine kâr odaklı bakış açısını reddediyor, çalışmalarımızı daha adil ve sürdürülebilir bir gelecek için devam ettiriyoruz. Bu doğrultuda da şeffaflık ilkesini tüm çalışmalarımıza yansıtmayı son derece önemli buluyoruz.

Bu rapor aracılığıyla 5İ kategorilerimizin öne çıkan gelişmeleri ve zorlukları üzerinden 2020’nin değerlendirmesini yaparken 2021’de neleri geliştirmek istediğimizi de gözden geçiriyoruz.

COVID-19 pandemisinin dayattığı koşullar başta olmak üzere birçok zorluğa rağmen çalışmalarımızı kararlılıkla sürdürdüğümüz 2020’de hedeflerimizin %77,77’sini gerçekleştirdik.

1. İmalat

WWF-Türkiye'nin resmi alışveriş kanalı olmanın bilinciyle en yüksek etkiyi malzeme seçimlerimizle sağlıyoruz. Üretim süreçlerimizde sürdürülebilir, geri veya ileri dönüştürülmüş malzemelerin peşine düşüyor, uluslararası sertifikaları kılavuz alıyoruz. Tasarım aşamasından üretime dek çevreye karşı sorumluluğumuzu yansıtan ürünler yaratmayı, hem paydaşlarımızı hem de müşterilerimizi üretim ve tüketimi azaltmaya teşvik etmeyi hedefliyoruz.

1.1. 2020’deki malzeme kullanımı

1.2. 2020’deki yeni ürünler

• Kendi tasarladığımız balmumu kumaş ve kese setleri
• Geri dönüştürülmüş polivinil klorürden üretilen yastık içleri
• Home koleksiyonu
• Çocuklara özel ürünler
• Çelik matara
• %100 organik pamuktan üretilmiş, tür nakışlı bere
• Geri dönüştürülmüş polar

2020 Etki Raporu

WWF Market olarak temsil ettiğimiz değerlerin üretim süreçlerimiz ve çalışma şartlarımızla anlam kazandığını her fırsatta belirtiyoruz. Hazır giyim endüstrisinin bir parçası olsak da endüstri standartlarının aksine kâr odaklı bakış açısını reddediyor, çalışmalarımızı daha adil ve sürdürülebilir bir gelecek için devam ettiriyoruz. Bu doğrultuda da şeffaflık ilkesini tüm çalışmalarımıza yansıtmayı son derece önemli buluyoruz.

Bu rapor aracılığıyla 5İ kategorilerimizin öne çıkan gelişmeleri ve zorlukları üzerinden 2020’nin değerlendirmesini yaparken 2021’de neleri geliştirmek istediğimizi de gözden geçiriyoruz.

COVID-19 pandemisinin dayattığı koşullar başta olmak üzere birçok zorluğa rağmen çalışmalarımızı kararlılıkla sürdürdüğümüz 2020’de hedeflerimizin %77,77’sini gerçekleştirdik. 

1. İmalat

→ Aşırı üretim ve tüketime son

Bu yıl insanları üretimi ve tüketimi azaltmaya teşvik etmek adına yüksek miktarda üretimden kaçındık, onun yerine satış raporlarına ve taleplere göre stokları yeniledik.

→ Geri dönüştürülmüş malzemeler

Polarlarımızın hammaddelerinin tamamını geri dönüştürülmüş malzemelerle değiştirdik. Geçtiğimiz yıllarda tercih ettiğimiz malzemelerden memnun değildik, polarlarımızın tümünde geri dönüştürülmüş polyestere geçtik. 

→ Kendi atölyemiz

2019 planlarımızda yer alan atölyeyi açtık, böylelikle kendi numune süreçlerimizi yönetebilir hâle geldik.

→ Oeko-Tex 100 Standardı sertifikası

Doğa dostu ürünler ürettiğimizi ve üretim süreçlerimizde hiçbir zararlı kimyasal kullanmadığımızı belgeleyen Oeko-Tex 100 Standardı sertifikasını aldık. Önceden yalnızca tedarikçilerimizde bulunan bu sertifikaya artık bizzat sahibiz.

→ Hediyelerde sürdürülebilir alternatif

90 gün geçerli e-hediye kartları çıkardık, böylelikle müşterilerimiz ve yakınları için daha sürdürülebilir bir hediye opsiyonu bulduk.

→ Tasarımda kapsayıcılık

Ürünlerimizde XXS ve XXL bedenler için de opsiyonlar sunmaya başlayarak kapsayıcılığa dair önemli bir adım attık.

→ Ütü ve paketleme

Ürünlerin ütülenip katlanması ve paketlenmesi aşamasında hâlâ geri dönüştürülmüş plastik kullanıyoruz. Hedefimiz 2021’de biyoçözünür alternatiflere geçmek, ancak Türkiye’de üretim tesisi bulunmayan bu malzemelerin yerel tedariki de sınırlı sayıda gerçekleşebiliyor.

→ COVID-19 pandemisi

COVID-19 pandemisi her sektörü olduğu gibi sürdürülebilir modayı da etkiledi. Pandemiden dolayı tüm süreçlerimiz yavaşladı, yarım kapasitede çalışmak zorunda kaldık. Bu da tüm tedarik zincirimizi olumsuz etkiledi.

→ Ürün bazlı etkinin hesaplanması

Ürün bazlı etkimizi hesaplamakta hâlâ zorlanıyoruz. Veritabanındaki eksiklikler, tedarik zincirimiz büyüdükçe birinci, ikinci, üçüncü ve dördüncü kademelerin hesaplamalarını daha da karmaşık hâle getiriyor. Kimi zaman malzemeleri farklı yerlerden tedarik etsek dahi tek bir yerden alıyormuş gibi tahmini hesaplamalar yapmak zorunda kalıyoruz. Dolayısıyla bu karmaşık yapıya yanıt veren bir veritabanına ihtiyaç duyuyoruz.

➀ Malzeme

Ürünlerimizde Tencel, kenevir ve Econyl gibi plastik atıklardan üretilen naylon iplikler kullanacak, apre işlemlerinde antibakteriyel ve antiviral malzemeler tercih edeceğiz. Ayrıca ölü stok* ve ileri dönüştürülmüş malzeme kullanımımızı artıracağız.

*Ölü stok kumaşlar: Fabrikalardan, diğer tasarımcılardan ve depolardan ölü stok adı verilen eskimiş, artakalmış, fazla sipariş verilmiş kumaşları satın alıyoruz. Böylelikle bu malzemeleri yeniden kullanıyor, onları çöp sahalarındansa dolaplarınıza koyuyoruz.

➁ İşbirlikleri

Yaptığı araştırmalarla insanları denizcilik konusunda bilgilendirmeye ve denizleri korumaya çalışan Adalar Denizle Yaşam ve Spor Kulübü Derneği (ADYSK) ve teknolojiyi doğayla buluşturan BIOLIVE’ın yanı sıra biyomalzemelere odaklanarak sürdürülebilirlik ve tasarım üzerine yaratıcı çalışmalar yapan Ottan Stüdyo ile işbirliklerine imza atacağız. Ayrıca atıl yelken kumaşlarını kullanarak çantalar tasarlayan Hüner Aldemir’in markası huner’le ileri dönüştürülmüş çantalardan oluşan bir koleksiyon çıkaracağız.

➂ Yeni ürünler

2021’de WWF Market bünyesinde ilk kez bebek ürünlerine yer verilecek. Geri dönüştürülmüş malzemelerden bir mayo koleksiyonu çıkaracak, ham ip ve kumaşlar kullanarak gündelik kullanıma uygun kıyafetlerden bir koleksiyon tasarlayacağız. Ayrıca hayalet ağlar adı verilen terk edilmiş, kaybolmuş ya da atılmış balık ağlarını kullanarak ileri dönüştürülmüş bir koleksiyon üretecek, böylelikle yılda en az iki tane ölü stok ve ileri dönüştürülmüş malzemelerin kullanıldığı koleksiyon çıkarma hedefimizin ilk adımlarını atacağız.

➃ Sertifikalar

WWF Market ürünlerinin tasarımını, üretimini ve iletişimini üstlenen Reflect Studio olarak GOTS (Global Organic Textile Standard – Küresel Organik Tekstil Standardı) ve BCI (Better Cotton Initiative – Daha İyi Pamuk İnisiyatifi) sertifikası almayı, “PETA onaylı Vegan” logosunu kullanmaya başlayarak sattığımız ürünlerde* hayvansal hammadde olmadığını göstermeyi hedefliyoruz. Ayrıca atık senaryomuzu “GaBi Veritabanı ve Modelleme İlkeleri”ne göre hesaplamak istiyoruz.


*Balmumu kumaş ve kese setleri hariç.

2. İlkeler

İlkeler, çevre dostu yaklaşımımızı değerlendirmekle ilgili. Buna işimizle ilgili faaliyetlerden doğan çevresel etkiyi nasıl yönettiğimiz kadar ekip olarak gündelik etkimizi, su ve enerji kullanımımız, kâğıt tüketimimiz, karbon salımımız, plastik kullanımımız ve atık yönetimimiz gibi unsurları dahil edebiliriz.

2.1. 2020 WWF Market Çevresel Etkisi

→ Kâğıttan dijitale

Kâğıt tüketimimizi azaltmak için ürünlerle gelen kâğıt değişim kartlarını kaldırıp dijital alternatiflere geçtik.

→ Yeni ağaçlar

2020’de çalışanlarımızın doğum günleri için 130, karbon salımımızı dengelemek için de 3.028 adet ağaç diktik.

→ WWF-Türkiye’ye destek

İletişim çalışmalarımızda WWF-Türkiye’nin kampanyalarından hareket ettik, onları destekleyen bir dil benimsedik. Ayrıca hayalet ağları tespit etmek ve ortadan kaldırmak mücadelesine destek olmak için sualtı drone’larından (insansız hava aracı) satın aldık.

→ Araştırma ve geliştirme

1000 yıl sonra çözünen plastik poşetlere alternatif olarak sıcak suda eriyen, 1-2 ay içinde komposta dönüştürülebilen cassava hammaddesini kullanarak biyoçözünür paketlemeler için araştırma ve geliştirme sürecini başlattık.

→ Yeşil Ofis

Yapılacaklar listemizin başlarındaki hedeflerden Yeşil Ofis sertifikası almak için harekete geçtik, şu an test aşamasındayız.

→ Alternatif ve üretici eksikliği

Türkiye’de geri dönüştürülmüş plastiğe alternatif olabilecek sürdürülebilir paketleme ürünleri ve kargo poşetleri için yeterli seçenek ve üretici yok. Bu yüzden bu konuda istediğimiz kadar hızlı hareket alamıyoruz.

→ Genel merkezdeki sorunlar

Ofisimizin elektriğini güneş enerjisinden elde etmek için bina sahibi ve yöneticisiyle görüşmeler gerçekleştirdik. Bu hedef doğrultusunda binanın çatısına panel taktırmak istediğimizi kendilerine ilettik, ancak gerekli izni alamadık. Ayrıca belediye hizmetlerindeki eksiklerden ötürü genel merkezimizde hâlâ istediğimiz düzeyde bir geri dönüşüm sistemi sağlayamadık.

➀ Yeni ağaçlar

2021’de 10.000 adet ağaç dikmeyi hedefliyoruz. 

➁ Yeşil Ofis

WWF’in insanlığın doğal kaynaklar üzerindeki baskısını azaltmak için oluşturduğu stratejisinin bir parçası olan Yeşil Ofis sertifikasını 2021e dek almak istiyoruz.

➂ Karbon salımı ve yenilenebilir enerji

2021’de üretimimiz çoğalsa da karbon salımımızı azaltmak için gerekli adımları atacağız. Ayrıca daha fazla yenilenebilir enerji tercih edecek, ısıtıcılar ve klimalar yerine daha sürdürülebilir alternatiflere geçeceğiz.

➃ Plastik kullanımı

2022’ye dek paketlemede gereksiz plastik kullanımını sonlandıracak, plastik üretimi ve tüketimine katkıda bulunmamıza neden olan plastik elbise çantalarına uygun bir alternatif bulacağız.

➄ Değerlendirme

Ürünlerimizin yaşam döngüsü değerlendirmelerini daha kapsamlı ve ayrıntılı yapabilmek için GaBi gibi bir yazılıma geçmeyi hedefliyoruz.

3. İnsanlar

İnsanlar; ekibimizi, tedarikçilerimizi, müşterilerimizi, yani WWF Market’in tüm paydaşlarını kapsıyor. Adil üretime dair tercihlerimizin yanı sıra çalışanlarımızın finansal, fiziksel, sosyal refahını ve güvenliğini değerlendirmeyi hedefliyoruz. Müşterilerimizle şeffaf bir ilişki kurmak, hizmetlerimize buna göre yatırım yapmak istiyoruz.

Bu kategori aynı zamanda farkındalık yaratmak için yaptığımız çalışmaları kapsıyor. 2020’de Instagram’da toplam 609.475 kullanıcıya ulaşan paylaşımlarımızın dağılımı şöyle: WWF Market’le ilgili kavramların tanımlarına yer verilen Sözlük serisi 102.701, ürünlerde kullandığımız türleri anlattığımız paylaşımlar 406.205, WWF’in Yaşayan Gezegen Raporu’na değinen içerikler 100.569 kullanıcıya erişti. Ürünlerin yolculuğunu anlattığımız QR kodlarının ise 8.222 kişi tarafından okunmasını sağladık.

→ Çalışanlar ve kapsayıcılık

2020’de çalışanlarımıza özel sağlık sigortası vermenin yanı sıra kârımızın %10’unu onlarla paylaştık. Pandemi süreci boyunca zorunlu izin, işten çıkarma gibi uygulamalara başvurmadık. Aramıza katılan yeni arkadaşlarımızla ekibimizdeki kadınların oranını %70’e çıkardık, istihdam politikamız aracılığıyla farklı görüşlerden insanları birlikte barındıran çalışma ortamımızı koruduk.

→ Bağış çalışmaları

Köy okullarına ve deprem bölgelerine hoodie ve tişört bağışladık.

→ Yeni kurallar

ETI (Ethical Trading Initiative – Etik Ticaret İnisiyatifi) ilkelerinden hareketle Reflect Studio için bir davranış ilkeleri rehberi hazırladık.

→ Atölyelere sertifika

Birlikte çalıştığımız atölyelerin tümünün ilgili sertifikalara sahip olmasını sağlamak, geçen sene için hazırladığımız yapılacaklar listesinde yer alıyordu. Bu yıl bu konuda da ciddi ilerleme kaydettik. Küçük aile işletmeleri oldukları için ETI, BSCI (Business Social Compliance Initiative – Ticari Sosyal Uyumluluk Girişimi) ve Sedex gibi adil çalışma ilkelerini esas alan sertifikaları edinme imkânı olmayan atölyelerin çalışma saatleri, tazminatlar, sağlık ve güvenlik gibi şartlarını güvence altına almak adına onlara davranış ilkeleri rehberimizi imzalattık.

→ Uzaktan çalışmak

Uzaktan çalışmak, pandemi süreciyle birlikte 2020’de ilk defa hayatımıza girdi. Sonuç olarak koşullara uyum sağlayabildiğimizi düşünüyoruz, ancak uzaktan çalışmak bizim için yeni bir kavram olduğundan bu düzene alışmakta epey zorlandık.

→ Atölyelerin takibi

Aile işletmelerine Reflect Studio’nun davranış ilkeleri rehberini imzalatsak da günlük iş akışlarında bunun ne denli uygulandığını takip etmemiz mümkün olmuyor.

➀ Kumbara

Geçmişte her hafta gerçekleştirdiğimiz, pandemiyle birlikte sona erdirmek zorunda kaldığımız Kumbara buluşmalarının 2021’de geri gelmesini hedefliyoruz. Ekipteki herkesin takip ettiği kültürel ve bilimsel içerikleri birbiriyle paylaşmasına dayalı bu uygulamanın ortak bir yazılı ve görsel dil tutturmak, davranış ilkeleri rehberimizi geliştirmek gibi konularda da faydalı olacağına inanıyoruz.

➁ Sertifikalar

Tedarikçilerimizin tümünde bulunan BSCI sertifikasını Reflect Studio olarak da almak istiyoruz.

➂ Bilgilendirme

2021’de üretimimiz çoğalsa da karbon salımımızı azaltmak için gerekli adımları atacağız. Ayrıca daha fazla yenilenebilir enerji tercih edecek, ısıtıcılar ve klimalar yerine daha sürdürülebilir alternatiflere geçeceğiz.

4. İşbirlikleri

Benimsediğimiz ilkelerin yayılması için değerlerimizi paylaşan sanatçılar ve kurumlarla birlikte çalışmaktan mutluluk duyuyoruz. Etkimizi ölçerken kendimizi geliştirmek, daha iyi kararlar vermek için bağımsız, küresel kuruluşlarla işbirliği yapıyoruz.

2020’de Kaybid ve Arzu Kaprol gibi sanat ve tasarımın farklı alanlarda önemli çalışmalar yapmış isimlerle koleksiyonlar ürettik. Ayrıca plastiksiz bir yaşam hayalini bizimle paylaşan markalardan SuCo’yla ve ürünlerimizin ekolojik ayakizlerini ölçerek üretimimizin çevresel etkilerini endüstri standartlarıyla karşılaştırmamıza aracı olan Green Story ile işbirlikleri yaptık.

→ Kaybid

Disiplinlerarası çalışmalarıyla Türkiye’nin farklı kentlerine 400’den fazla hayvan kolajı yerleştiren ve bunları belgeleyerek vahşi yaşamın hayatta kalma mücadelesine dikkat çeken kaybid’in çalışmaları, WWF Market ürünleriyle buluştu.

→ Arzu Kaprol

WWF-Türkiye’nin koruma çalışmaları kapsamında odaklandığı hayvan türlerini Arzu Kaprol’un tasarımlarıyla birleştirdik. Biyolojik çeşitlilik açısından küçük bir kıtayla kıyaslanabilecek doğal mirasa sahip Türkiye’de sıkça görülen yeşil deniz kaplumbağası ve turna kuşu türlerine odaklanan tasarımlarla altı farklı parça ortaya çıkardık. Her gün azalan hayvan ve bitki türlerini temsil eden sayıları da çanta ve hoodie tasarımlarına işledik. Uzun yıllar kullanılmak üzere tasarlanan bu koleksiyonda, ilk defa ısıya ve neme dayanıklı büyük boy keçe çantalara yer verdik.

→ SuCo

Tek kullanımlık plastik atığı önlemeyi ve matara kullanım alışkanlıklarını iyileştirmeyi hedefleyen SuCo’yla işbirliği yaparak farklı türlerin yer aldığı mataralar ürettik.

→ Green Story

Şirketlerin yarattığı çevresel etkiyi değerlendiren Green Story’yle işbirliği yaparak ürünlerimizin ekolojik ayakizlerini ölçüyor, tekstil ürünlerimizin etkilerini endüstri standartlarıyla karşılaştırıyoruz. Ayrıca tüm ölçümleri web sitemizden paylaşarak şeffaf tedarik zinciri ilkelerine uyum sağlıyoruz.

5. İlerleme

İlerleme, adil ve şeffaf süreçlerle daha iyi ürünler üretmek için sarf ettiğimiz eforu ve yaptığımız yatırımları ifade ediyor. Diğer 4İ’ye dahil bütün faaliyetleri sınıflandırmamız, değerlendirmemiz, aktarmamız ve geliştirmemiz, her an ileriye gidebilmemiz için var. 

→ Eğitim kurumlarına atölyeler

Robert Koleji, Koç Üniversitesi ve Bilgi Üniversitesi gibi eğitim kurumları için sürdürülebilir yaşama ve modaya dair çevrimiçi atölyeler düzenledik.

→ Ürün gamı

Ürün gamımızı ve kumaşlarımızı değiştirdik, birçok yeni ve farklı ürün kategorisi açtık.

→ Yeni ürün geliştirme

COVID-19 pandemisinin dayattığı koşullar, yeni ürün geliştirmek konusunda geride kalmamıza neden oldu. Bu konuda istediğimiz kadar atak davranamadık.

➀ E-kütüphane

İlke ve değerlerimizi temsil eden kitap, dergi ve veritabanlarını barındıran bir e-kütüphane oluşturmak, hem çalışanlarımızın hem de işbirliği yaptığımız kişi ve kurumların erişimine açmak istiyoruz. Bu kütüphanenin çevrimdışı bir versiyonunu da oluşturmayı hedefliyoruz.

➁ WWF Blog

Ürünlerimizin süreçlerini ve çalışmalarımızdaki gelişmeleri daha iyi anlatabilmek ve arşivleyebilmek için web sitemiz bünyesinde bir blog açacak, kapsamlı yazılara yer vereceğiz.

➂ Karbon salımı ve yenilenebilir enerji

Günlük yoğunluklar arasında yenilikçi projelerin gözardı edilmemesi adına ekibimizdeki bireylere özel KPI’lar (temel performans göstergeleri) belirledik. 2021 boyunca bunların gerçekleştirildiğinden emin olmaya çalışacağız.

WWF-Türkiye'nin resmi alışveriş kanalı olmanın bilinciyle en yüksek etkiyi malzeme seçimlerimizle sağlıyoruz. Üretim süreçlerimizde sürdürülebilir, geri veya ileri dönüştürülmüş malzemelerin peşine düşüyor, uluslararası sertifikaları kılavuz alıyoruz. Tasarım aşamasından üretime dek çevreye karşı sorumluluğumuzu yansıtan ürünler yaratmayı, hem paydaşlarımızı hem de müşterilerimizi üretim ve tüketimi azaltmaya teşvik etmeyi hedefliyoruz.

1.1. 2020’deki malzeme kullanımı

1.2. 2020’deki yeni ürünler

• Kendi tasarladığımız balmumu kumaş ve kese setleri
• Geri dönüştürülmüş polivinil klorürden üretilen yastık içleri
• Home koleksiyonu
• Çocuklara özel ürünler
• Çelik matara
• %100 organik pamuktan üretilmiş, tür nakışlı bere
• Geri dönüştürülmüş polar

→ Aşırı üretim ve tüketime son

Bu yıl insanları üretimi ve tüketimi azaltmaya teşvik etmek adına yüksek miktarda üretimden kaçındık, onun yerine satış raporlarına ve taleplere göre stokları yeniledik

→ Geri dönüştürülmüş malzemeler

Polarlarımızın hammaddelerinin tamamını geri dönüştürülmüş malzemelerle değiştirdik. Geçtiğimiz yıllarda tercih ettiğimiz malzemelerden memnun değildik, polarlarımızın tümünde geri dönüştürülmüş polyestere geçtik. 

→ Kendi atölyemiz

2019 planlarımızda yer alan atölyeyi açtık, böylelikle kendi numune süreçlerimizi yönetebilir hâle geldik.

→ Oeko-Tex 100 Standardı sertifikası

Doğa dostu ürünler ürettiğimizi ve üretim süreçlerimizde hiçbir zararlı kimyasal kullanmadığımızı belgeleyen Oeko-Tex 100 Standardı sertifikasını aldık. Önceden yalnızca tedarikçilerimizde bulunan bu sertifikaya artık bizzat sahibiz.

→ Hediyelerde sürdürülebilir alternatif

90 gün geçerli e-hediye kartları çıkardık, böylelikle müşterilerimiz ve yakınları için daha sürdürülebilir bir hediye opsiyonu bulduk.

→ Tasarımda kapsayıcılık

Ürünlerimizde XXS ve XXL bedenler için de opsiyonlar sunmaya başlayarak kapsayıcılığa dair önemli bir adım attık.

→ Ütü ve paketleme

Ürünlerin ütülenip katlanması ve paketlenmesi aşamasında hâlâ geri dönüştürülmüş plastik kullanıyoruz. Hedefimiz 2021’de biyoçözünür alternatiflere geçmek, ancak Türkiye’de üretim tesisi bulunmayan bu malzemelerin yerel tedariki de sınırlı sayıda gerçekleşebiliyor.

→ COVID-19 pandemisi

COVID-19 pandemisi her sektörü olduğu gibi sürdürülebilir modayı da etkiledi. Pandemiden dolayı tüm süreçlerimiz yavaşladı, yarım kapasitede çalışmak zorunda kaldık. Bu da tüm tedarik zincirimizi olumsuz etkiledi.

→ Ürün bazlı etkinin hesaplanması

Ürün bazlı etkimizi hesaplamakta hâlâ zorlanıyoruz. Veritabanındaki eksiklikler, tedarik zincirimiz büyüdükçe birinci, ikinci, üçüncü ve dördüncü kademelerin hesaplamalarını daha da karmaşık hâle getiriyor. Kimi zaman malzemeleri farklı yerlerden tedarik etsek dahi tek bir yerden alıyormuş gibi tahmini hesaplamalar yapmak zorunda kalıyoruz. Dolayısıyla bu karmaşık yapıya yanıt veren bir veritabanına ihtiyaç duyuyoruz.

Malzeme

Ürünlerimizde Tencel, kenevir ve Econyl gibi plastik atıklardan üretilen naylon iplikler kullanacak, apre işlemlerinde antibakteriyel ve antiviral malzemeler tercih edeceğiz. Ayrıca ölü stok* ve ileri dönüştürülmüş malzeme kullanımımızı artıracağız.

*Ölü stok kumaşlar: Fabrikalardan, diğer tasarımcılardan ve depolardan ölü stok adı verilen eskimiş, artakalmış, fazla sipariş verilmiş kumaşları satın alıyoruz. Böylelikle bu malzemeleri yeniden kullanıyor, onları çöp sahalarındansa dolaplarınıza koyuyoruz.

İşbirlikleri

Yaptığı araştırmalarla insanları denizcilik konusunda bilgilendirmeye ve denizleri korumaya çalışan Adalar Denizle Yaşam ve Spor Kulübü Derneği (ADYSK) ile işbirliklerine imza atacağız. Ayrıca atıl yelken kumaşlarını kullanarak çantalar tasarlayan Hüner Aldemir’in markası huner’le ileri dönüştürülmüş çantalardan oluşan bir koleksiyon çıkaracağız.

Yeni ürünler

2021’de WWF Market bünyesinde ilk kez bebek ürünlerine yer verilecek. Geri dönüştürülmüş malzemelerden bir mayo koleksiyonu çıkaracak, ham ip ve kumaşlar kullanarak gündelik kullanıma uygun kıyafetlerden bir koleksiyon tasarlayacağız. Ayrıca hayalet ağlar adı verilen terk edilmiş, kaybolmuş ya da atılmış balık ağlarını kullanarak ileri dönüştürülmüş bir koleksiyon üretecek, böylelikle yılda en az iki tane ölü stok ve ileri dönüştürülmüş malzemelerin kullanıldığı koleksiyon çıkarma hedefimizin ilk adımlarını atacağız. 

Sertifikalar

WWF Market ürünlerinin tasarımını, üretimini ve iletişimini üstlenen Reflect Studio olarak GOTS (Global Organic Textile Standard – Küresel Organik Tekstil Standardı) ve BCI (Better Cotton Initiative – Daha İyi Pamuk İnisiyatifi) sertifikası almayı, “PETA onaylı Vegan” logosunu kullanmaya başlayarak sattığımız ürünlerde* hayvansal hammadde olmadığını göstermeyi hedefliyoruz. Ayrıca atık senaryomuzu “GaBi Veritabanı ve Modelleme İlkeleri”ne göre hesaplamak istiyoruz.

2. İlkeler

İlkeler, çevre dostu yaklaşımımızı değerlendirmekle ilgili. Buna işimizle ilgili faaliyetlerden doğan çevresel etkiyi nasıl yönettiğimiz kadar ekip olarak gündelik etkimizi, su ve enerji kullanımımız, kâğıt tüketimimiz, karbon salımımız, plastik kullanımımız ve atık yönetimimiz gibi unsurları dahil edebiliriz.

2.1. 2020 WWF Market Çevresel Etkisi

→ Kâğıttan dijitale

Kâğıt tüketimimizi azaltmak için ürünlerle gelen kâğıt değişim kartlarını kaldırıp dijital alternatiflere geçtik.

→ Yeni ağaçlar

2020’de çalışanlarımızın doğum günleri için 130, karbon salımımızı dengelemek için de 3.028 adet ağaç diktik.

→ WWF-Türkiye’ye destek

İletişim çalışmalarımızda WWF-Türkiye’nin kampanyalarından hareket ettik, onları destekleyen bir dil benimsedik. Ayrıca hayalet ağları tespit etme ve ortadan kaldırma mücadelesine destek olmak için sualtı drone’larından (insansız hava aracı) satın aldık.

→ Araştırma ve geliştirme

1000 yıl sonra çözünen plastik poşetlere alternatif olarak sıcak suda eriyen, 1-2 ay içinde komposta dönüştürülebilen cassava hammaddesini kullanarak biyoçözünür paketlemeler için araştırma ve geliştirme sürecini başlattık.

→ Yeşil Ofis

Yapılacaklar listemizin başlarındaki hedeflerden Yeşil Ofis sertifikası almak için harekete geçtik, şu an test aşamasındayız.

→ Alternatif ve üretici eksikliği

Türkiye’de geri dönüştürülmüş plastiğe alternatif olabilecek sürdürülebilir paketleme ürünleri ve kargo poşetleri için yeterli seçenek ve üretici yok. Bu yüzden bu konuda istediğimiz kadar hızlı hareket alamıyoruz.

→ Genel merkezdeki sorunlar

Ofisimizin elektriğini güneş enerjisinden elde etmek için bina sahibi ve yöneticisiyle görüşmeler gerçekleştirdik. Bu hedef doğrultusunda binanın çatısına panel taktırmak istediğimizi kendilerine ilettik, ancak gerekli izni alamadık. Ayrıca belediye hizmetlerindeki eksiklerden ötürü genel merkezimizde hâlâ istediğimiz düzeyde bir geri dönüşüm sistemi sağlayamadık.

➀ Yeni ağaçlar 

2021’de 10.000 adet ağaç dikmeyi hedefliyoruz. 

➁ Yeşil Ofis 

WWF’in insanlığın doğal kaynaklar üzerindeki baskısını azaltmak için oluşturduğu stratejisinin bir parçası olan Yeşil Ofis sertifikasını 2021e dek almak istiyoruz.

➂ Karbon salımı ve yenilenebilir enerji 

2021’de üretimimiz çoğalsa da karbon salımımızı azaltmak için gerekli adımları atacağız. Ayrıca daha fazla yenilenebilir enerji tercih edecek, ısıtıcılar ve klimalar yerine daha sürdürülebilir alternatiflere geçeceğiz.

➃ Plastik kullanımı 

2022’ye dek paketlemede gereksiz plastik kullanımını sonlandıracak, plastik üretimi ve tüketimine katkıda bulunmamıza neden olan plastik elbise çantalarına uygun bir alternatif bulacağız.

➄ Değerlendirme

Ürünlerimizin yaşam döngüsü değerlendirmelerini daha kapsamlı ve ayrıntılı yapabilmek için GaBi gibi bir yazılıma geçmeyi hedefliyoruz.

3. İnsanlar

İnsanlar; ekibimizi, tedarikçilerimizi, müşterilerimizi, yani WWF Market’in tüm paydaşlarını kapsıyor. Adil üretime dair tercihlerimizin yanı sıra çalışanlarımızın finansal, fiziksel, sosyal refahını ve güvenliğini değerlendirmeyi hedefliyoruz. Müşterilerimizle şeffaf bir ilişki kurmak, hizmetlerimize buna göre yatırım yapmak istiyoruz.

Bu kategori aynı zamanda farkındalık yaratmak için yaptığımız çalışmaları kapsıyor. 2020’de Instagram’da toplam 609.475 kullanıcıya ulaşan paylaşımlarımızın dağılımı şöyle: WWF Market’le ilgili kavramların tanımlarına yer verilen Sözlük serisi 102.701, ürünlerde kullandığımız türleri anlattığımız paylaşımlar 406.205, WWF’in Yaşayan Gezegen Raporu’na değinen içerikler 100.569 kullanıcıya erişti. Ürünlerin yolculuğunu anlattığımız QR kodlarının ise 8.222 kişi tarafından okunmasını sağladık.

→ Çalışanlar ve kapsayıcılık

2020’de çalışanlarımıza özel sağlık sigortası vermenin yanı sıra kârımızın %10’unu onlarla paylaştık. Pandemi süreci boyunca zorunlu izin, işten çıkarma gibi uygulamalara başvurmadık. Aramıza katılan yeni arkadaşlarımızla ekibimizdeki kadınların oranını %70’e çıkardık, istihdam politikamız aracılığıyla farklı görüşlerden insanları birlikte barındıran çalışma ortamımızı koruduk.

→ Atölyelere sertifika

Birlikte çalıştığımız atölyelerin tümünün ilgili sertifikalara sahip olmasını sağlamak, geçen sene için hazırladığımız yapılacaklar listesinde yer alıyordu. Bu yıl bu konuda da ciddi ilerleme kaydettik. Küçük aile işletmeleri oldukları için ETI, BSCI (Business Social Compliance Initiative – Ticari Sosyal Uyumluluk Girişimi) ve Sedex gibi adil çalışma ilkelerini esas alan sertifikaları edinme imkânı olmayan atölyelerin çalışma saatleri, tazminatlar, sağlık ve güvenlik gibi şartlarını güvence altına almak adına onlara davranış ilkeleri rehberimizi imzalattık.

→ Yeni kurallar

ETI (Ethical Trading Initiative – Etik Ticaret İnisiyatifi) ilkelerinden hareketle Reflect Studio için bir davranış ilkeleri rehberi hazırladık.

→ Bağış çalışmaları

Köy okullarına ve deprem bölgelerine hoodie ve tişört bağışladık.

→ Uzaktan çalışmak

Uzaktan çalışmak, pandemi süreciyle birlikte 2020’de ilk defa hayatımıza girdi. Sonuç olarak koşullara uyum sağlayabildiğimizi düşünüyoruz, ancak uzaktan çalışmak bizim için yeni bir kavram olduğundan bu düzene alışmakta epey zorlandık.

→ Atölyelerin takibi

Aile işletmelerine Reflect Studio’nun davranış ilkeleri rehberini imzalatsak da günlük iş akışlarında bunun ne denli uygulandığını takip etmemiz mümkün olmuyor.

➀ Kumbara

Geçmişte her hafta gerçekleştirdiğimiz, pandemiyle birlikte sona erdirmek zorunda kaldığımız Kumbara buluşmalarının 2021’de geri gelmesini hedefliyoruz. Ekipteki herkesin takip ettiği kültürel ve bilimsel içerikleri birbiriyle paylaşmasına dayalı bu uygulamanın ortak bir yazılı ve görsel dil tutturmak, davranış ilkeleri rehberimizi geliştirmek gibi konularda da faydalı olacağına inanıyoruz.

➁ Sertifikalar

Tedarikçilerimizin tümünde bulunan BSCI sertifikasını Reflect Studio olarak da almak istiyoruz.

➂ Bilgilendirme

2021’de üretimimiz çoğalsa da karbon salımımızı azaltmak için gerekli adımları atacağız. Ayrıca daha fazla yenilenebilir enerji tercih edecek, ısıtıcılar ve klimalar yerine daha sürdürülebilir alternatiflere geçeceğiz.

4. İşbirlikleri

Benimsediğimiz ilkelerin yayılması için değerlerimizi paylaşan sanatçılar ve kurumlarla birlikte çalışmaktan mutluluk duyuyoruz. Etkimizi ölçerken kendimizi geliştirmek, daha iyi kararlar vermek için bağımsız, küresel kuruluşlarla işbirliği yapıyoruz. 2020’de Kaybid ve Arzu Kaprol gibi sanat ve tasarımın farklı alanlarda önemli çalışmalar yapmış isimlerle koleksiyonlar ürettik. Ayrıca plastiksiz bir yaşam hayalini bizimle paylaşan markalardan SuCo’yla ve ürünlerimizin ekolojik ayakizlerini ölçerek üretimimizin çevresel etkilerini endüstri standartlarıyla karşılaştırmamıza aracı olan Green Story ile işbirlikleri yaptık.   

→ Kaybid

Disiplinlerarası çalışmalarıyla Türkiye’nin farklı kentlerine 400’den fazla hayvan kolajı yerleştiren ve bunları belgeleyerek vahşi yaşamın hayatta kalma mücadelesine dikkat çeken kaybid’in çalışmaları, WWF Market ürünleriyle buluştu.

→ Arzu Kaprol

WWF-Türkiye’nin koruma çalışmaları kapsamında odaklandığı hayvan türlerini Arzu Kaprol’un tasarımlarıyla birleştirdik. Biyolojik çeşitlilik açısından küçük bir kıtayla kıyaslanabilecek doğal mirasa sahip Türkiye’de sıkça görülen yeşil deniz kaplumbağası ve turna kuşu türlerine odaklanan tasarımlarla altı farklı parça ortaya çıkardık. Her gün azalan hayvan ve bitki türlerini temsil eden sayıları da çanta ve hoodie tasarımlarına işledik. Uzun yıllar kullanılmak üzere tasarlanan bu koleksiyonda, ilk defa ısıya ve neme dayanıklı büyük boy keçe çantalara yer verdik.

→ SuCo

Tek kullanımlık plastik atığı önlemeyi ve matara kullanım alışkanlıklarını iyileştirmeyi hedefleyen SuCo’yla işbirliği yaparak farklı türlerin yer aldığı mataralar ürettik.

→ Green Story

Şirketlerin yarattığı çevresel etkiyi değerlendiren Green Story’yle işbirliği yaparak ürünlerimizin ekolojik ayakizlerini ölçüyor, tekstil ürünlerimizin etkilerini endüstri standartlarıyla karşılaştırıyoruz. Ayrıca tüm ölçümleri web sitemizden paylaşarak şeffaf tedarik zinciri ilkelerine uyum sağlıyoruz.

5. İlerleme

İlerleme, adil ve şeffaf süreçlerle daha iyi ürünler üretmek için sarf ettiğimiz eforu ve yaptığımız yatırımları ifade ediyor. Diğer 4İ’ye dahil bütün faaliyetleri sınıflandırmamız, değerlendirmemiz, aktarmamız ve geliştirmemiz, her an ileriye gidebilmemiz için var.

→ Eğitim kurumlarına atölyeler

Robert Koleji, Koç Üniversitesi ve Bilgi Üniversitesi gibi eğitim kurumları için sürdürülebilir yaşama ve modaya dair çevrimiçi atölyeler düzenledik.

→ Ürün gamı

Ürün gamımızı ve kumaşlarımızı değiştirdik, birçok yeni ve farklı ürün kategorisi açtık.

→ Yeni ürün geliştirme

COVID-19 pandemisinin dayattığı koşullar, yeni ürün geliştirmek konusunda geride kalmamıza neden oldu. Bu konuda istediğimiz kadar atak davranamadık.

➀ E-kütüphane

İlke ve değerlerimizi temsil eden kitap, dergi ve veritabanlarını barındıran bir e-kütüphane oluşturmak, hem çalışanlarımızın hem de işbirliği yaptığımız kişi ve kurumların erişimine açmak istiyoruz. Bu kütüphanenin çevrimdışı bir versiyonunu da oluşturmayı hedefliyoruz.

➁ WWF Blog

Ürünlerimizin süreçlerini ve çalışmalarımızdaki gelişmeleri daha iyi anlatabilmek ve arşivleyebilmek için web sitemiz bünyesinde bir blog açacak, kapsamlı yazılara yer vereceğiz.

➂ Karbon salımı ve yenilenebilir enerji

Günlük yoğunluklar arasında yenilikçi projelerin gözardı edilmemesi adına ekibimizdeki bireylere özel KPI’lar (temel performans göstergeleri) belirledik. 2021 boyunca bunların gerçekleştirildiğinden emin olmaya çalışacağız.